Země gejzírů a sopek


Než vyrazíte


Pokud se chystáte strávit aktivní dovolenou a nevadí vám několikahodinová cesta letadlem, jako jasná volba se nabízí Nový Zéland. Jejím objevitelem byl nizozemský mořeplavec Tasman. Milovníci přírody si zde opravdu naplno vychutnají krásy místní flóry, stejně tak příznivci fantasy filmu Pán prstenů, který se zde natáčel. Během několika dnů budete mít možnost nejen se vykoupat na nejkrásnějších plážích této země, ale užít si i vysokohorskou turistiku. Oblíbené jsou i místní termální prameny. Na své si přijdou jak surfaři, tak i golfisté. Pokud si netroufáte, vydat se na cestu tzv. na vlastní triko, obraťte se se svými přáními na cestovní kancelář, kde vám naplánují pobyt tak, abyste navštívili ta nejzajímavější a nejkrásnější zákoutí obou ostrovů. Nejoblíbenějším místem turistů je Milford Soud, kde se nachází strmé fjordy. Nový Zéland je také proslulý zelenými kopci, které se zdají nekonečné.


Co vědět


Než se vydáte na cestu, měli byste o Novém Zélandě mít alespoň základní informace. Nachází se v Tichém oceánu a tvoří ho dva velké ostrovy – Severní a Jižní a několik dalších malých ostrůvků, rozkládá se na ploše 268 680 km² a hlavním městem je Welligton. Nejvyšším bodem je Mount Cokk 3 724 m n.m., obyvatel zde žije více jak 4,5 milionu, dorozumíte se anglicky, dalšími jazyky místních obyvatel jsou maorština a novozélandský znakový jazyk. V druhé polovině 19. století začali ostrovy osidlovat ve velkém přistěhovalci. Podnebí je zde vlhké s vydatnými srážkami. Ostrovy jsou členité, najdete zde nížiny, pláže, kopce, ledovce, horké prameny i sopky, z nichž čtyři jsou činné. Lehká zemětřesení zde nejsou ničím výjimečným. Průměrná teplota se zde pohybuje mezi 13 °C až 18 °C, podnebí zde převládá oceánské, v severní části subtropické. V dávné době na ostrově nežili téměř žádní savci kromě lachtanů nebo lvounů, nesetkáme se zde s hady nebo jinými jedovatými zvířaty. Většinu zeleně tvoří lesy a buše, ze stromů převládá vavřín a jehličnaté stromy, najdeme zde ale i palmy a kapradiny.


Zajímavá místa


Pro turisty je Nový Zéland velkým lákadlem, zájem o návštěvu této země je velký. V oblibě jsou u turistů zážitkové výlety, za poznáním se můžete vydat autem nebo karavanem, hory se dají projet na kole, kolem ostrovů se dá proplout na mořském kajaku. Oblíbeným cílem jsou národní parky – Tongariro, tvořený několika sopkami a nejvyšší horou Mt. Ruapehu a Abel Tasman s nádhernými plážemi, Fiordland protkaný stezkami a krajinou plnou zeleně, byla by chyba nenavštívit Bay of Islands (Zátoka ostrovů) s hlavním městem Russell, milovníci fotografování si přijdou na své na poloostrově Coromandel, kde se dá zažít neopakovatelný východ slunce. Za návštěvu určitě stojí i sopky Tarawera ležící nedaleko města Rotorua a sopka Taranaki na severozápadu Severního ostrova.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup