Jak ušetřit peníze?

Často nejtěžší věcí na šetření peněz, je začít. Může být opravdu obtížné najít jednoduché způsoby, jak šetřit peníze a jak používat své úspory, aby sledovaly vaše finanční cíle. Proto doufám, že vám následující článek bude aspoň částečným návodem a pomůže vám přiblížit se vytoužené finanční svobodě.
peníze pod lupou
·         Zaznamenávejte si své výdaje
Prvním krokem k penězům je zjistit, kolik a kde utratíte. Sledujte všechny své výdaje – to znamená nejen každou kávu, noviny a jídlo, které si koupíte. Jakmile získáte tyto údaje, uspořádejte je podle kategorií, jako je plyn, potraviny a hypotéky atd.
Tak snáze uvidíte, kde nadbytečně mizí vaše peníze a kde je nutné náklady zredukovat.
·         Vytvořte si rozpočet
Výplatu si rozdělte podle svého rozpočtu, hned jak peníze dostanete. Rozpočet by měl načrtnout, jestli vaše náklady odpovídají příjmům. Následně můžete lépe plánovat své výdaje, případně zjistíte, že je nevyhnutelné navýšit příjmy.  Nezapomínejte na náklady, které se vyskytují pravidelně, ale ne každý měsíc, jako je například údržba automobilu.
Rozpočet by nikdy neměl končit tak, abyste si museli na běžný provoz půjčovat peníze.
·         Napište si seznam, než půjdete nakupovat
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak ušetřit peníze, je nakupovat pouze když máte seznam. Tak se nejen vyhnete impulzivním a neplánovaným nákupům, které dokáží výsledný účet podstatně prodražit. Navíc vám může pomoci vyhnout se nákupu jídla, kterým byste mohli plýtvat.
 Vždy si vytvořte seznam toho nejdůležitějšího a držte se ho.
propisky u mincí
·         Přestaňte kouřit
Tento zlozvyk je nejen drahý, ale i potenciálně smrtící. Chcete-li si přidat roky života a ušetřit peníze, ideální je přestat kouřit úplně.
Můžete skončit okamžitě, nebo vyzkoušet některé z přípravků proti kouření. Pro váš rozpočet bude ozdravující i pouhé omezení spotřeby cigaret. Ať si vyberete kteroukoli cestu, bude určitě lepší než ta dosavadní.