Moderní zdroje světla plnospektrální LED mohou ušetřit až tisíce korun ročně

Zboží

Rostoucí ceny energií nás nutí sáhnout k úsporným opatřením, která však nemusí být na úkor kvality našeho života. Stačí používat pouhý selský rozum.

Plyn versus elektřina – na plynu se vaří jinak, než na elektrické plotýnce. Zatímco přímé teplo z hořícího plamene působí okamžitě, u plotýnek nebo rychlovarné elektrické desky musíte započítat akumulaci tepla v kovové desce. Tepelná setrvačnost je zde poměrně dlouhá, odpovídá zhruba deseti minutám varu na plynu. Neplýtvejte zbytečně elektřinou a vypínejte vařiče tedy zhruba těch deset minut před koncem varu. Vyplatí se také investice do nádobí, co má tzv. sendvičové dno. Jeho součástí je kovová slitina, která podobně jako elektrické plotýnky akumuluje teplo a dobu varu tak může výrazně zkrátit.

LED žárovka

Investice do výměny zdrojů světla – může vám to připadat jako malichernost, ale i žárovkami lze ušetřit stovky až tisíce korun ročně. Jestliže stále ještě používáte staré zářivky nebo klasické žárovky, zkuste je vyměnit za ekvivalent v podobě plnospektrálních LED zdrojů. Ty jsou navíc šetrné k našemu zraku a připomínají přirozené denní světlo. V mnoha domácnostech se stále ještě svítí i bodovými halogenovými žárovkami – na ně se často zapomíná, přitom odebírají tolik energie, jako obyčejné žárovky s wolframovým vláknem. Dnes už existují plnospektrální LED halogeny s výrazně nižší spotřebou, delší dobou spolehlivého provozu a s minimální tvorbou zbytkového tepla. V tomto směru se vyplatí vsadit na osvědčeného výrobce, např. Osram https://osramcareer.taleo.net/careersection/2/jobsearch.ftl nebo Philips, který deklaruje požadované vlastnosti výrobků, a kde není vysoká pravděpodobnost závady.

LED žárovka v lampičce

Úsporné spotřebiče – týká se to zejména těch, co se využívají nejčastěji, a které odebírají nejvíce energie. V tomto směru jsou výhodnější indukční varné desky. Magnetická indukce vyžaduje jen zhruba 30 procent elektřiny ve srovnání se sklokeramickou deskou. Pozornost věnujte i nákupu chladničky a pračky, tam může být úspora značná. Velmi úsporné chladničky mají silnější izolační stěnu a mohou být proto označeny symbolem A+++.