Co způsobil konkurenční boj slavného Edisona

Zboží

Elektrický proud máme všude, kam oko dohlédne. Na elektřinu je prostě vše. A přitom první elektrárna byla postavena „teprve“ před bezmála sto čtyřiceti lety. A pochopitelně, že vznikla z popudu slavného Thomase Alvy Edisona.
edison gramofon

o   Historicky první elektrárna tedy vyrostla v New Yorku a světlo, které díky ní vzniklo, osvětlovalo obchodní a finanční části města.
Problém nastal, když se objevila konkurence v osobě inženýra Georga Westinghouse. O čtyři roky později po Edisonovi založil svou elektrárenskou společnost. A ta zavedla elektřinu po celém městě Great Barritgon. Ačkoliv byly od sebe elektrárenské společnosti vzdálené skoro dvě stě kilometrů, boj byl neúprosný. Edison produkoval proud jednosměrný a jeho konkurent střídavý.
elektrické křeslo
–         Střídavý proud měl jednu nespornou výhodu pro koncové uživatele.
–         Byl mnohem levnější.
Tím pádem začal Edison ztrácet podíl na trhu a také se s ním loučili jeho zaměstnanci, kteří odcházeli k Westinghausovi.

Vynález, který přináší smrt

Edison se rozhodl, že svého soupeře zničí jeho vlastní zbraní. Začal tvrdit, že střídavý proud není bezpečný. Jako na zavolanou přišel do Edisonových služeb jistý Harold Brown, který se rozhodl v boji pomoci. Využíval Edisonovy laboratoře k pokusům a poté výsledky prezentoval na různých akcích po celých Spojených Státech. A nebyly to právě hezké pokusy.
o   Před očima vyděšených přihlížejících elektřinou zabíjel kočky, psy, opice i koně.
o   Co bylo cílem?
·        Dokázat, že zvířata jsou schopná přežít zásah stejnosměrným proudem i při napětí tisíce voltů.
·        U střídavého stačí pro usmrcení tři sta voltů.
edison žárovky
Výsledky svého bádání nakonec Brown zúročil i ve svém slavném vynálezu. O pár let později totiž zkonstruoval první elektrické křeslo, které bylo určené k popravám zločinců. Sám Edison prohlašoval, že smrt elektrickým proudem je naprosto bezbolestná.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup