Jak se připravit na online pracovní pohovor

Business

Při pohovoru přes Skype se může hodně věcí pokazit. Některé věci na rozdíl od osobního pohovoru nemusíte řešit, jiné ovšem zase nemůžete podcenit. Na co se zaměřit a na co v žádném případě nezapomenout?

Většina velkých firem používá tzv. Skype pro firmy. Obvykle vám personální manažer po úspěšném prvním kole pošle na váš e-mail odkaz, přes který se můžete v čase pohovoru připojit. Odkaz vás potom dovede do aplikace, kterou si musíte stáhnout a nastavit, a váš pohovor může začít.
Žena s notebookem

V prvé řadě nepodceňujte techniku. Ideální je mít dobré připojení k internetu, aby bylo možné mít video hovor v HD kvalitě. Vhodná je i externí kamera, která má větší rozlišení než kamera zabudovaná v notebooku či stolním počítači. Potom je důležitý dobrý mikrofon, aby byla zajištěna co nejlepší srozumitelnost. Ideální je použít sluchátka s mikrofonem.

Jako druhý důležitý bod bychom uvedli oblečení. Nepodceňte svůj vzhled, ať se hlásíte na jakoukoliv pozici. Pokud nevíte, jak moc formální oblečení zvolit, zkuste zapátrat na webových stránkách firmy. Fotografie zaměstnanců vám často prozradí, nakolik je prostředí firmy formální. Rozhodně je vždy lepší zvolit formálnější oděv. Ženy by si měly dát pozor na hlubší výstřih, který by při záběru na kameře mohl vypadat moc vyzývavě.
rozhovor přes Skype

Nakonec je třeba zvolit vhodné pozadí. Vhodné je zvolit nějaké reprezentativní pozadí, např. s obrazy či nerušivými dekoracemi. Pokud takové nemáte, postačí i holá bílá stěna. Skype pro firmy také nabízí funkci tzv. rozostřeného pozadí. Pokud si tuto funkci zapnete, vše kromě vás se v obraze rozostří a budete tedy moci rozhovor vést odkudkoliv. Měli byste sedět u stolu, neopírat se a nevrtět sebou.

Příprava na pohovor přes Skype je podobně náročná jako na pohovor osobní, ovšem má také nějaké výhody. Například si těsně před pohovorem můžete jít zakouřit, aniž byste udělali na personalistu špatný první dojem.