Motivační dopis snadno a rychle

Business

Napsat dobrý motivační dopis je složité. A pokud to děláte poprvé, zabere to spoustu času. Na internetu existuje velké množství doporučení, jenže než se v nich člověk zorientuje, čas mu utíká. Pro začátek je nejlepší následovat svou intuici a nevynechat nic, co by mohlo být podstatné.
Důležité je zvolit formální styl. Doporučujeme napsat motivační dopis v textovém editoru Word a potom ho pouze exportovat do formátu, ve kterém je nutné ho odeslat. Word vám alespoň částečně zkontroluje pravopis a větnou skladbu.
pracovní prostor
Pravidla jsou potom jasná – pravdivost, aktuálnost, přehlednost, užívání formálního jazyka a neutrálních slov, nepřehánění a vynechání nerelevantních informací. Je nutné na začátek uvést vhodné oslovení. Na konec potom poděkování a své jméno a kontaktní údaje.
O nic méně důležitá je dobrá čitelnost. Dopis nemůže být psán jako souvislý jednolitý text. Používejte proto odstavce. Bez odstavců vám dopis nikdo číst nebude.
prázdný papír
Problémem může být délka dopisu. Nemáte-li moc zkušeností v záležitosti, o kterou se ucházíte, bude velmi těžké natáhnout text na požadovaný formát. Obvykle to bývá jedna až dvě normostrany. Pokud ale například žádáte o nějakou expertní pozici a máte zkušeností až příliš, bude pro vás zase těžké vše nacpat na jednu či dvě stránky. S tím je důležité počítat.
Na závěr je vhodné nechat dopis zkontrolovat nějakým přítelem. I odborník na český jazyk si čas od času nevšimne chyby, zvlášť pokud čte text již po několikáté. Když si váš dopis přečte někdo další, je větší pravděpodobnost, že na případné chyby přijde. A také vám může dát cenná doporučení, co ještě na motivačním dopisu vylepšit.
psaní dopisu
Když jste si jisti, že jste na nic nezapomněli, neváhejte a posílejte. Napsaný dopis si pečlivě uložte. Budete ho určitě zase znovu potřebovat. Potom už bude stačit upravit jen některé části a může znovu dobře posloužit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup