Rozvoj služeb v domácnostech

Se vzrůstající životní úrovní obyvatel České republiky roste i zájem využívat služeb, které dříve lidé prováděli svépomocí. Patří sem především drobné technické práce, úklid, hlídání dětí, obstarávání nákupů a vyřizování úředních záležitostí.

peří duster

Úklidové služby

Za posledních deset let se úklid stal již poměrně běžným standardem mezi službami v domácnostech. Kromě běžného pravidelného úklidu se praktikuje i formou jednorázových akcí buď ve smyslu velkého gruntování, úklidu po malířích, po rekonstrukci objektu, nebo při stěhování a vyklízení bytů či domů. Patří sem také umývání oken, ale také tzv. ekologický úklid a občasná či pravidelná péče o květiny.
pračka a sušička

V průběhu posledních dvou let (2016 – 2018) se zvýšil počet úklidových firem téměř o 5 procent a rozsah prováděných služeb vzrostl o jednu desetinu. Veškeré úklidové firmy však vznikají svépomocí a zaměstnanci jsou pouze podrobeni odborným školením. Úklid – to totiž neznamená jen vzít do ruky smeták s hadrem, ale obsluhovat technická zařízení a úklidové stroje, znát vhodné čisticí prostředky a chemii na desítky různých povrchů. Bohužel v současné době stále chybí specializovaný učební obor, jehož absolventy budou kvalifikovaní pracovníci.

Nákupy až do bytu

V republice je již několik firem, které rozváží potraviny až do bytu, dokonce i do pátého patra bez výtahu. Objednáte takříkajíc cokoliv, potraviny jsou ve vynikající kvalitě, včetně chlazených a mražených, a součástí velmi nízké ceny za dopravu je i donáška nákupu až domů. Prozatím jsou tyto služby málo rozšířené, schází zejména v moravských regionech, ale jejich obliba stále roste.
šroubováky a šrouby

Hodinový manžel

Pod tímto tajuplným názvem se ukrývají desítky firem a podnikatelů jakožto OSVČ, kteří zajistí v domácnosti takřka veškeré technické práce. Tedy běžnou údržbu, montáže a demontáže, elektroinstalace, rozvody vody a odpadu, menší stavební činnosti, ale i pečení a vaření, úklid, čištění bazénů a aut, pochůzky po úřadech a dokonce i hlídání dětí. Za dva roky vzrostl počet těchto služeb o více než 5 procent, podobně jako u úklidových prací.